PŘÍSTUP BEZ BARIÉR

Drtivá většina ubytování a přístupu na pláže v Chorvatsku není doposud uzpůsobených pro přístup lidí s handicapem. Přitom není málo těch, kteří by tuto možnost rádi využili a i přes své zdravotní postižení strávili alespoň pár dnů v roce u moře. Nehledě na to, že mořský vzduch, který obsahuje více vlhkosti a je prosycený solí, už sám o sobě působí na lidský organismus léčivě.

Na ostrov Pag přesto přijíždějí rodiny, jejichž členové jsou zdravotně znevýhodněni. Musí se pak složitě přizpůsobovat podmínkám a překonávat bariéry. Pokud by majitelé apartmánů brali na tyto skutečnosti ohled, tak mohou při rekonstrukci zvážit bezbariérový přístup pro ubytování osob tělesně postižených. Stejně tak obce, v jejíchž působnosti jsou pobřeží a pláže, by mohly pomoci s vybudováním bezbariérových vstupů přímo do moře. Tím by se usnadnil pobyt u moře lidem, kteří jej potřebují pro své zdraví neméně, než většina těch, kteří si jej doposud dopřávají.

Do doby, než budou vytvořeny na Pagu vhodné podmínky pro návštěvníky s handicapem, můžeme se pokusit prozkoumat některé pláže a místa, kam by přístup na vozíku byl možný.

Chorvatsko - ubytování pro vozíčkáře

Podstrana - pláž Strožanac, sjezd pro vozíčkáře (článek Slobodna Dalmacija)

Místa u moře přístupná bez bariér na mapy.cz

Místa s bezbariérovým přístupem - Zadar (web infocentra Zadar se zaměřením na osoby s hendikepem)

V letovisku Mandre jsou pláže upraveny betonovými platy, hrázkami a sypanými kamínky. Na většině míst pro vozíčkáře nejsou příliš vhodné. Vstupy speciálně upravené pro lidi na vozíku tady zcela chybí. Přesto lze najít místa, kde by se člověk s handicapem, za pomoci jiné osoby, do moře dostat mohl. Je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, neboť kameny a beton na okraji moře jsou kluzké !

Místa na mapy.cz

Neudržované molo

Místo na pobřeží vzdálené asi 2 km od centra Mandre. Podél malého mola je rozpadlý sjezd do moře. Po úpravě povrchu cesty by bylo možné dostat se s vozíkem k molu až těsně ke břehu.

Schůdky se zábradlím na Lungo Mare

Místo u moře, kde může člověk na vozíku pobývat na zpevněné pláži. Umožňuje to sjezd od hlavní silnice, který je přímo naproti ulice Kneza Domagoja. Pláž je prostorná, zpevněná kameny a betonem. Není dovoleno na tuto pláž vstupovat se psy. 

Z pláže vedou do moře schůdky, které jsou postaveny z kamenů a betonu. Lidé se sníženou pohyblivostí, ale schopni pohybovat se s podpěrou, mohou po těchto schůdcích do moře sestoupit. Celkem šest schůdků je vybaveno nerezovým zábradlím, kterého je možné se přidržet. Je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, neboť schody mohou být kluzké.

Místo na mapě Google

Sjezd do moře na spouštění člunů

Místo, které je uzpůsobeno na spouštění malých člunů do moře. Není udržováno a bývá zaneseno štěrkem a kamením z moře. Po úpravě svépomocí by bylo možno použít.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Večerní město Pag a Stari Grad

Jak vybrat ubytování na Pagu

Oblíbená pláž Čista

Pláže Pjesčane a Prnjica

Pláž ve stínu borovic v Šimuni