Exkurze sýrárny Gligora v Kolanu

Tradiční a domácí produkty 


Exkurze sýrárny s možností ochutnávky sýrů

Prohlídky se konají od pondělí do soboty v 11:00 h. a ve 13:00 h.

Rezervace pro jednotlivce není nutná. Prohlídku lze objednat až na místě, v degustační místnosti v 1.patře budovy sýrárny Gligora v Kolanu (budova u hlavní silnice Novalja - Pag).

Pro skupiny nad 15 osob je nutná rezervace předem !

Prohlídka v sýrárně a ochutnávka sýrů

  1. Úvod ke vzniku sýrárny Gligora a tradici výroby sýrů v Kolanu.
  2. Prohlídka výrobních prostor a dozrávárny sýrů s výkladem k procesu výroby a zrání.
  3. Ochutnávkové menu a shlédnutí dokumentu o chovu ovcí a výrobě Pažského sýru.
  4. Možnost zakoupení sýrů, olivových olejů a vín v podnikové prodejně sýrárny Gligora.
  5. Doprovázet Vás bude pracovník sýrárny s výkladem v chorvatštině nebo angličtině.

Cena prohlídky sýrárny
50 Kn / dospělí a děti od 12 let
25 Kn / děti starší 3 a mladší 12 let

Lístky na prohlídku zakoupíte v automatu u vstupu do sýrárny.

Cena ochutnávkového menu
Od 100 Kn do 350 Kn / plato pro 4 osoby

Platí se po skončení degustace u pokladny v degustační místnosti; lze i platební kartou.

Kontakt

Sirana Gligora
Figurica 22/A, 
23251 Kolan, 
Hrvatska
Tel.: +385 98 235 432 (chorvatsky, anglicky)

Tradice chovu ovcí a produkce sýrů na Pagu

    Kromě těžby mořské soli a produkce vína je ostrov Pag známý také chovem ovcí a produkcí ovčích sýrů. Ačkoli se to nezdá, tak na ostrově byste napočítali téměř 30 000 ovcí. Jsou seskupeny v malých stádech o počtu do 50 kusů a v letních, horkých dnech se před slunečním žárem ukrývají v nízkých křovinách, nebo podél kamenných zídek. 

    Zahlédnout je tak můžete jen brzy ráno nebo navečer, kdy vycházejí na pastvu. Živí se četnými bylinami a mezi kameny sporadicky vyčnívající trávou. Jejich majitelé je, zejména v zimě, přikrmují kukuřicí a senem. Z jejich mléka se již po staletí získává tvrdý, pažský sýr.

    Ovce se dojí převážně ručně a to v období od února do konce června. Po celou tuto dobu je možné sýr vyrábět a nechat zrát. Čerstvý, měkký sýr se nazývá skuta a je dostupný jen do konce období dojení. 

    Pažský sýr vyžaduje specifický způsob lisování a zrání. Minimální doba jsou 3 měsíce. O takovém sýru se říká, že je ještě mladý. Optimální doba zrání je 5 měsíců, aby mohla vyniknout ta správná chuť a vůně. Znalci sýrů si však počkají ještě dalších pět až šest měsíců, aby si pažský sýr náležitě vychutnali.

    Kvalita, chuť a vůně pažského sýru je dána specifickými podmínkami na ostrově Pag. V zimním a jarním období silně vanoucí větry od pevniny přinášejí na ostrov sůl z moře. Ovce se po celý rok volně pohybují na pastvinách. Mořská sůl, bylinky a čistý vzduch utužuje nejen jejich dobrou kondici, ale také ovlivňuje mléko, ze kterého se pažský sýr vyrábí. 

    Podmínkou pro pažský sýr je jeho výroba z mléka ovcí chovaných pouze na Pagu. Jeho množství je proto limitované. Stává se, že na podzim jsou zásoby pažského sýra vyprodány a nezbývá, než počkat na další rok.

    Dřívější produkce sýrů pocházela především z domácností místních obyvatel. V nedávné době bylo však postaveno několik větších sýráren, mezi které patří také sýrárna Gligora v Kolanu.

    Receptura výroby sýrů zůstává jak v domácnosti, tak v sýrárně, stejná. Rozdíl je pouze v pasterizaci mléka a způsobu uchovávání sýrů při dozrávání. U drobných farmářů je lepší sýr nejprve ochutnat. Měl by být po celou délku řezu stejné konzistence. 

    V sýrárně Gligora si velmi zakládají na kvalitě svých produktů a pro dozrávání sýrů udržují co nejlepší podmínky. O kvalitě jejich sýrů svědčí mnoho prvenství a ocenění na výstavách a veletrzích z celého světa.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Stezkou k Pažskému trojúhelníku

Sever ostrova Lun

Poděkování za sezonu 2022

Výlet lodí do městečka Ráb

Girenica