Večerní město Pag a Stari Grad

 Výlety autem

Jak začít

Pro poznávání ostrova v okolí města Pag je nejlepším výchozím bodem vyhlídka, která se nachází v horách nad městem, u hlavní silnice ve směru od Kolanu a Novalje. Uvidíte odsud jižní část Pažského zálivu a město Pag "jako na dlani". Kulisou bude v dálce pohoří Velebit, které už je na chorvatské pevnině.

Stari Grad

Místo, které se nachází směrem do vnitrozemí, blíže k pažským solanám. Bylo centrem středověkého Pagu až do roku 1475, kdy bylo dostavěno současné město Pag. Z té doby je zde udržován kostel Panny Marie, kde je uložena její socha v životní velikosti. Pro veřejnost není zpřístupněn. Naproti tomu areál františkánského kláštera je od konce 16.století ponechán svému osudu a částečně zpřístupněn.

Lokalita je archeologickým nalezištěm, do jisté míry neprobádaným. Udržuje se tady energie mystického místa, kam se vydávají poutníci za poznáním nejen církevních památek, ale také aby utišili svou mysl alespoň v relativním tichu a samotě.

Město Pag

Vyplatí se zaparkovat na placeném parkovišti; odtahová služba je tady, stejně jako v Novalje, velmi pohotová a drahá. Využít lze parkoviště u městské pláže, které v podvečer už nebývá plné.

Svou vycházku městem zahájíte podél městské pláže. Budete míjet velké kamenné budovy přímo na břehu moře. Jsou to bývalé skladiště soli. Bývaly plné a sůl se odsud odvážela loděmi do dalších částí Středomoří. 

V posledním skladišti je stálá expozice pažské soli. Za nevelké vstupné tady uvidíte plánek solany, vzorky minerálů, nářadí a železniční vozíky, fotografie a videozáznam, jak se těžila sůl v dobách minulých. Ruční nakládání soli tady probíhalo ještě do roku 1985. Dnes je její těžba již automatizovaná a probíhá v nedaleké továrničce na odsolovacích zařízeních. Pažskou sůl zakoupíte v běžné obchodní síti.

Dále můžete pokračovat prohlídkou města, které zůstalo v původním půdorysu z 15.století. Pouze mohutné hradby byly postupem doby zbourány. Jejich část, s jedinou dochovanou strážní věží - kula Skrivanat, můžete vidět na severovýchodním okraji města.

Mnoha církevním stavbám ve městě dominuje původně katedrála Nanebevzetí Panny Marie, která je postaven na náměstí Krále Krešimira. Tam se také soustřeďuje veškeré dění ve městě, které z okraje katedrály můžete dlouze pozorovat.

Množství obchodů a restaurací zve k návštěvě. Městečko je doposud obýváno v původních prostorách kamenných domů. Společenský život místních obyvatel se tak odehrává před vchodem na ulici. V letním období o to více, kdy městem procházejí spousty turistů, kterým místní nabízejí své služby a pohoštění.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak vybrat ubytování na Pagu

Ubytování z letadla

Fishpicnik Otac Luka z Mandre

Večerní panorama Otac Luka z Mandre