Oblíbená pláž Čista

 Příjemná, přírodní pláž s menšími oblázky a jemným štěrkopískem, který přehází ze souše přímo do moře. Mělké dno může být sporadicky pokryto malými mušlemi. Proto jsou tato místa Pažského zálivu oblíbená jak rodinami s menšími dětmi, tak dospělými, kteří se mohou volně potápět a na mořském dně "lovit" škeble.

K pláži vedou dva vjezdy od hlavní silnice mezi obcí Kolan a Novalja. U obou vstupů jsou parkoviště, kde po vás budou vyžadovat poplatek za parkování. Dosud platí, že parkovací lístek stačí zakoupit jednou a platí vám na celý den. To znamená, že když například v poledne odjedete a později se vrátíte, tak vám tento lístek stále platí a nemusíte kupovat další. Vjezdy k pláži Čista přes soukromé pastviny bývají pro auta otevřeny asi až od poloviny června. Je to dáno sezonní pastvou ovcí, které je potřeba nejprve přemístit jinam. 

V takovém případě je přístup na pláž Čista možný od pláže Sv.Duh, kam lze také přijet autem. Od pláže Sv.Duh je však potřeba podél jít pěšky asi 400 metrů podél Pažského zálivu směrem k Novalje. Výhodou v tomto období je malá obsazenost pláže Čista a o to příjemnější koupání, slunění a relaxace. 

V průběhu hlavní turistické sezony bývá pláž Čista, stejně jako další pláže Pažského zálivu dostupné auty, poměrně zaplněna.

Mnozí návštěvníci ostrova Pag se domnívají, že název pláže - Čista je odvozen od její vyjímečné "čistoty". Není tomu tak. Úroveň pořádku na pláži je srovnatelná s jinými místy a plážemi na ostrově.

Pláž Čista je takto označována místními obyvateli pro silné a rychlé proudění větru - Bura, které se na této pláži zejména v zimních a jarních měsících projevuje. Tyto větry dokáží z pláže "uklidit" vše, ...i to, co by tam mělo zůstat :-). Takže po takovém "průvanu" je pláž dokonale vyčištěna nejen od případných odpadků, ale také čehokoliv dalšího.

Poloha pláže Čista umožňuje dobrou dostupnost například pro hosty ubytované v apartmánech letoviska Mandre, které se nachází 9 kilometrů směrem k západnímu pobřeží ostrova Pag.

V průběhu prázdninových měsíců lze na pláži Čista zapůjčit:

  • vodní šlapadlo          50 HRK/hod.
  • mořský kajak           30 HRK/hod.
  • slaměný slunečník    30 HRK/den
  • plátěný slunečník      20 HRK/den
  • plastové lehátko       20 HRK/den

Poplatek za parkování              15 HRK/auto/den  (od 9:00 do 20:00 hod.)

Všechny fotografie Pláž Čista

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Večerní město Pag a Stari Grad

Jak vybrat ubytování na Pagu

Ubytování z letadla

Fishpicnik Otac Luka z Mandre

Večerní panorama Otac Luka z Mandre